• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Wózki jezdniowe spalinowe – jaki rodzaj gazu (LPG czy CNG) najlepiej wybrać?

Wózki Lpg

Wózki jezdniowe dzieli się między innymi ze względu na rodzaj zasilania – mamy więc wózki jezdniowe elektryczne i wózki jezdniowe spalinowe. Dziś porozmawiamy więcej o tym drugim rodzaju wózka. Na rynku istnieją dwa rodzaje paliwa, które można do niego zastosować. Jest to gaz LPG (płynny gaz) oraz gaz CNG (gaz ziemny). Najpierpowiedź eksperta na temat używania obu. Robiąc kurs na wózki jezdniowe w firmie Centrum Szkoleń bezpłatnie uzyskuje się również uprawnienia do wymiany butli z gazem LPG, natomiast pracować można na każdym wózku z napędem elektrycznym i spalinowym (również z gazem ziemnym). Zapraszamy do lektury i komentowania artykułu na fb i google +.

Podstawowe określenia, które należy znać w zakresie zasilania wózków gazami LPG I CNG, to:

  • instalacja – zestaw części i zespołów umieszczonych umieszczonych w wózku, niezbędnych do zasilania silnika gazem,
  • zbiornik – pojemnik na gaz umieszczony na stałe w wózku,
  • butla – wymienny pojemnik na gaz płynny,
  • LPG – (liquefied petroleum gas) – gaz płynny (propan-butan)
  • NG (natural gas) – gaz ziemny,
  • CNG – (compresses natural gas) – gaz ziemny sprężony (20 Mpa, 200 barów).

Właściwości gazu płynnego LPG

Gaz płynny LPG może występować w różnych, podanych poniżej, proporcjach. Różne rozwiązania stosuje się do różnych pór roku.

  • Mieszanina A – jest to butan techniczny o wzorze C4H10 i o zawartości butanu nie mniejszej niż 95%
  • Mieszanina B – jest to mieszanina propanu-butan technicznego o wzorach C3H8 i C4H10. Zawartość propanu mieści się w przedziale 18-45% oraz butanu nie mniejszej niż 45%
  • Mieszanina C – propan techniczny, którego wzór to C3H8, a zawartość propanu to minimum 90%.

Najczęściej w wózkach jezdniowych spalinowych stosuje się mieszaninę B w następujących proporcjach:

  • w okresie letnim: 50% propanu – 50% butanu lub 40% propanu – 60% butanu,
  • w okresie zimowym obowiązuje tylko jedna proporcja: 60% propanu – 40% butanu.

Właściwości gazu ziemnego CNG

Zasoby gazu ziemnego są niewyczerpalne. Zbiera się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod naprawdę wysokim ciśnieniem. Naukowcy pracujący nad gazem ziemnym dowodzą, że w wyniku jego spalania nie dochodzi do powstawania żadnych cząstek stałych ani związków siarki. Jest to produkt w pełni ekologiczny. Nie jest trujący, a do jego mieszaniny dodaje się substancje zapachowe pozwalające szybko zaobserwować nieszczelność w instalacji. W dużym stężeniu powoduje duszenie się, jednak jest lżejszy od powietrza, co oznacza, że łatwo jest się go pozbyć z pomieszczenia dzięki wietrzeniu. Dlatego również jest dobrym zastosowaniem na hali, w której znajdują się wózki widłowe z napędem spalinowym.

Który gaz wybrać dla wózka jezdniowego spalinowego? Wypowiedź Eksperta

– odpowiada Stanisław Średziński, kierownik warszawskiego oddziału Centrum Szkoleń.

Operator wózków widłowych

"Zarówno gaz LPG, jak i CNG mają swoje zalety i wady. Do mocnych stron gazu ziemnego na pewno można zaliczyć jego bardzo niską cenę (1 m3 gazu odpowiada 1 litrowi benzyny), w przybliżeniu koszty są 2 lub nawet 3 razy niższe. Jednak zamontowanie odpowiedniego dla gazu ziemnego zbiornika to dodatkowy koszt ok. 1-2 tysięcy złotych. Jeździłem na wózkach spalinowych obu rodzajów i stwierdzam, że nie ma żadnej różnicy w prowadzeniu urządzeń, stosowany gaz nie wpływa również na eksploatację wózka. Kryterium, które rozróżnia oba gazy jest właśnie cena – zależy komu na czym zależy – czy wydać na początku więcej pieniędzy na instalację czy korzystać z LPG, który jest nieco droższy."