• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Podesty ruchome masztowe samowznoszące

Wśród różnego rodzaju podestów ruchomych znajdują się również podesty masztowe samowznoszące. Choć nazwa może wydawać się nieco przerażająca i skomplikowana, to tak naprawdę nie ma w niej nic trudnego. Postanowiliśmy dziś wziąć na tapetę temat budowy i zastosowania owych podestów ruchomych.

Zadania podestów masztowych samowznoszących

Podest masztowy na hali

Podesty ruchome masztowe samowznoszące przeznaczone są do użytku przez jedną lub więcej osób wykonujących na nich pracę. Stosowane są przede wszystkim do zadań:

  • murarsko-tynkarskich,
  • malarskich,
  • montażowych przy elewacjach, a szczególnie przeszkleń ścian budynków,
  • przy ocieplaniu budynków.

Jeśli szukasz profesjonalnych operatorów wykonujących wyżej wymienione lub inne prace na podnośnikach koszowych, to polecamy Ci usługi firmy Rent-Expert. Jest to firma prowadzona przez specjalistę od urządzeń transportu bliskiego, w tym podestów ruchomych.

Podest masztowy samowznoszący - budowa

Typowa budowa takiego urządzenia transportu bliskiego obejmuje następujące elementy i można to zaobserwować również na dołączonej poniżej grafice:

  • podwozie,
  • maszt,
  • platforma robocza,
  • zespół napędowy,
  • podpora centralna.

Omówmy sobie po krótce każdy z wymienionych oraz oznaczonych elementów:

Podest masztowy samowznąszący

Podstawa (podwozie) – wyposażone jest w ramę, na której spoczywa maszt. Podwozie wsparte jest na podporach stabilizujących pionową pozycję masztu. Przy większych wysokościach podnoszenia rama podwozia może być wyposażona w podporę centralną umieszczoną w osi pionowej masztu.

Maszt – zbudowany jest z konstrukcji kratownicowej. Maszt złożony jest ze skręconych ze sobą członów o jednakowej długości, przy pomocy których można zmieniać jego wysokość. Przy napędzie z użyciem mechanizmu zębatkowego do każdego członu – najczęściej do podłużnicy kratownicy – przymocowana jest listwa zębata. W wypadku większych wysokości podnoszenia maszt podestu łączony jest za pośrednictwem kotew z konstrukcją obsługiwanego obiektu.

Platforma robocza – jest to platforma poruszająca się, w przypadku podestów ruchomych masztowych samowznoszących, pionowo wzdłuż masztu i prowadzona przez ten maszt.

Zespół napędowy – każdy podest wymaga układu napędowego platformy roboczej współpracującej z zębatką (lub poziomymi wykratowaniami masztu).

Podtypem podestu ruchomego masztowego samowznoszącego jest podest ruchomy krzesełkowy (przeznaczony do pracy dla jednej osoby).