• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Rzeźbienie pilarką - Praca pilarką spalinową

Pilarki to urządzenia, które przeznaczone są głównie do pracy z drewnem. Pomagają w pracy w niejednym zawodzie – przydatne mogą być dla leśnika, ogrodnika czy nawet ratownika. Używa się ich również w codziennych pracach w domowym ogrodzie, ponieważ dzięki nim w łatwy sposób można przygotować drewno na opał czy przyciąć niechciane gałęzie u drzew. Umysł ludzki jednak nie zna granic i, jak się okazuje, dla każdego sprzętu potrafi znaleźć kreatywne zastosowanie. Okazuje się , że pilarkami można wykonywać artystyczne rzeźby w drewnie. Jest to temat coraz bardziej modny, dlatego zajmiemy się dziś jego omówieniem. Zapraszamy do lektury.

Piła spalinowa czy elektryczna?

O pilarkach fot1Obsługa pilarki może być przydatna nie tylko w wypadku, gdy chcemy ściąć drzewo czy przyciąć gałęzie. Przede wszystkim musimy jednak zwrócić uwagę na gabaryty urządzenia, przy użyciu którego zamierzamy stworzyć naszą pracę. Nie powinno być ono zbyt ciężkie, ponieważ bardzo ważna jest w tym wypadku wygoda ręki zapewniająca maksymalne możliwości manewrowania piłą. Wiadomo, że spalinowa daje więcej możliwości. Jest nieograniczona, w przeciwieństwie do elektrycznej wygodniejsza i lżejsza – zwłaszcza, gdy porównamy ją z pilarką elektryczną działającą na baterie.

Czy kurs na pilarza może pomóc w rzeźbieniu piłą?

Pilarki to niewątpliwie niebezpieczne maszyny, które niewprawnym użytkownikom mogą nie tylko sprawić wiele trudności, ale przede wszystkim zagrażać zdrowiu. Najbardziej narażone na wypadek podczas pracy piłą są dłonie, stopy ale również górne partie ciała, np. głowa. Kurs na pilarza to niewątpliwie bardzo dobry pomysł, aby zdobyć podstawową wiedzę z zakresu obsługi urządzenia, zapoznać się z jego budową i poćwiczyć korzystanie z niego pod okiem wprawnego szkoleniowca.

Co można rzeźbić pilarką?

O pilarkach fot2Rzeźbienie pilarką to niesamowity sposób na puszczenie wodzy fantazji, jednak bardziej wysublimowane i artystyczne kształty należy pozostawić sobie na czas, gdy będziemy posiadać większe umiejętności oraz wyłapywać wszelkie niuansy wykonywanych cięć. Na początek można spróbować jednak stworzyć prostsze i przydatne w życiu codziennym przedmioty, np. krzesło czy półkę na książki. W Internecie można znaleźć całkiem sporo filmików instruujących początkujących artystów-pilarzy, ale również wprowadzających trudniejsze zagadnienia.

Jakie inne informacje będą przydatne?

Nie każda pilarka nadaje się do wykorzystania w celu rzeźbienia. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej wielkości prowadnicy – dzięki temu udaje się wydobyć większość pożądanych kształtów. Wielu rzeźbiarzy uważa, że bardzo dobrym wyborem jest prowadnica typu Carving o długości 30 cm. Dobrze jest również posiadać standardową prowadnicę, ponieważ pozwala ona ciąć większe kawałki drewna. Carving jest dobra, gdy konieczne jest rzeźbienie niewielkich elementów, dopracowywanie określonych miejsc, wycinanie małych elementów. Najbardziej polecane w pracach artystycznych są pilarki takich znanych firm, jak Stihl czy Husqvarna. Ważne jest podjęcie wszelkich środków bezpieczeństwa podczas pracy pilarką. Trzeba zaopatrzyć się odpowiednie nauszniki tłumiące hałas, ochraniać części ciała najbardziej narażone na zagrożenie oraz pamiętać o niebezpiecznym efekcie "odbicia", który polega na spotkaniu się górnej części prowadnicy piły z twardym elementem, w wyniku czego może mieć miejsce niekontrolowany ruch prowadnicy ku górze. Rzeźbienie pilarką może być fascynujące, bywa również niebezpieczne. Ważne jest, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne środki ostrożności oraz wiedzieć, w jaki sposób działa urządzenie. Jak widać, dla własnego dobra najlepiej posiadać określone umiejętności i informacje o właściwym eksploatowaniu sprzętu. Można je uzyskać podczas kursu na pilarza.