• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Operator wózków widłowych za granicą – ZA i PRZECIW cz. 2

Co trzeba koniecznie wiedzieć, gdy chce się wyjechać do pracy za granicą? Czy zawód operatora wózków widłowych, ładowarek teleskopowych czy podnośników koszowych jest tak oblegany, że młodzi ludzie muszą walczyć o zatrudnienie? Czy to się naprawdę opłaca? Tydzień temu przedstawiliśmy kilka najważniejszych informacji, które koniecznie musisz sprawdzić decydując się na wyjazd, przeanalizowaliśmy mnóstwo ogłoszeń, dzięki którym wyciągnęliśmy istotne wnioski. Jeśli chcesz sobie ten artykuł przypomnieć, to kliknij tutaj.

Dzisiaj zastanowimy się nad konkretnymi plusami i minusami wyjazdu do pracy w zawodzie operatora urządzeń transportu bliskiego.

Plusy pracy operatora utb za granicą

Operator wózkow widłowych za granicą za i przeciw

Wyższe zarobki

Nikt nie ma wątpliwości, że wyjazd do pracy za granicą wiąże się z wyższymi zarobkami niż w Polsce. Jest to niestety dla wielu przykra konieczność, sprawiająca, że opuszczają kraj. Jak wykazaliśmy w poprzednim tekście, w Wielkiej Brytanii Polacy mogą zarobić o wiele więcej pieniędzy niż jako operator wózków widłowych w kraju. Z pewnością jest to kusząca propozycja dla młodych pracowników, ale i również doświadczonych specjalistów.

Cenne doświadczenie

Szczególnie młodzi operatorzy urządzeń transportu bliskiego, którzy ukończyli kurs na żurawie lub kurs na podesty ruchome poszukują pracy za granicą. Zazwyczaj pracodawca stawia określone warunki – czas przepracowany na podobnym stanowisku waha się tutaj od roku do pięciu lat. Jeśli jednak chce się pozostać w zawodzie, to dobrze jest zdobyć rok czy dwa lata doświadczenia w kraju, a następnie ubiegać się o pracę za granicą.

Poprawa znajomości języka obcego

Operator wózkow widłowych za granicą za i przeciwOgromnym plusem każdej pracy w obcym kraju jest poprawa znajomości języka urzędowego (czasem wystarczy tylko język angielski). Wyjazd do innego kraju to nie tylko możliwość zwiedzenia nowych miejsc, poznania innych kultur – to szansa na zyskanie kontaktów branżowych, które niejednokrotnie mogą zaowocować w przyszłości.

Budowanie własnej marki

Wracasz do kraju z cennym doświadczeniem z zagranicy. Wyjazd do Anglii, Niemiec, Norwegii czy Holandii nie oznacza wcale, że musisz tam zostawać na zawsze. Po powrocie do Polski może się bowiem okazać, że będziesz traktowany zupełnie inaczej, jako zawodowiec, profesjonalista, ktoś z zapleczem, specjalista w zakresie obsługi urządzeń transportu bliskiego.

Minusy pracy operatora UTB za granicą

Nie można mówić, że praca za granicą to życie usłane różami i fiołkami. To również wiele przeciwności, które trzeba pokonać, jeśli chce się wytrwać. Opowiemy teraz o tych aspektach, które mogą Cię przerazić lub nawet zniechęcić – ale jako uczciwa firma z renomą chcemy, by nasi kursanci mieli możliwość poznania wszystkich stron tego problemu. Każdy z Was, drodzy Czytelnicy, sam może potem zadecydować, czy jest to rzecz, której chce poświęcić swój czas i wyjechać do pracy za granicą albo zostać na miejscu. Każde rozwiązanie będzie dobre.

Uwaga na oszustów

Niestety wciąż często słyszy się o oszustach oferujących fantastyczne warunki do pracy za granicą, zakwaterowanie, wysokie zarobki. Nasi rodacy, którzy wyjechali i wrócili opowiadają więc nie tylko o sukcesach, ale również o nieuczciwych pracodawcach, koordynatorach, którzy niekoniecznie palili się do spełnienia wszystkich obietnic pojawiających się w ofercie pracy dla operatora wózków jezdniowych.

Nie każdy odnajdzie się w pracy za granicą

Operator wózkow widłowych za granicą za i przeciwInną, bardziej osobistą kwestią, jest to, że nie każdy będzie potrafił odnaleźć się w tego rodzaju pracy. Obca kultura, inne zwyczaje, mentalność ludzka inna od naszej i wiele innych elementów mogą sprawiać, że zakochamy się w miejscu, w którym przebywamy albo że będziemy chcieli z niego czym prędzej uciekać. Dlatego zanim wyjedzie się do danego kraju dobrze jest poznać – choćby z filmów i książek – wyznaczniki kultury i sposobu życia ludzi tam, gdzie chcemy pracować. Pomoże to z pewnością z podjęciem decyzji, zredukuje również pierwszy szok, który może nas spotkać po przyjeździe do innego kraju.

Dłuższy wyjazd, opuszczenie rodziny

Dla wielu Polaków opuszczenie kraju jest również trudnym wyborem ze względu na konieczność pozostawienia bliskich osób: przyjaciół i rodziny. Nieraz może się zdarzyć tak, że będąc na obczyźnie zatęsknimy za ciepłem rodzinnego domu. Propozycję wyjazdu należy więc przeanalizować również pod tym kątem.

Praca w zawodzie wysokiego ryzyka

Operator wózków widłowych, operator urządzeń transportu bliskiego to zawód, w którym trzeba się liczyć z dość wysokim poziomem ryzyka. Oczywiście, jeśli przestrzega się zasad, które przedstawiane są podczas naszych kursów, to z pewnością wiele zagrożeń można wykluczyć, nie należy jednak zapominać, że nie zawsze i nie wszystko musi zależeć od operatora.

Zanim wyjedziesz do pracy – operator wózków widłowych za granicą

Ponadto należy zwrócić jeszcze uwagę na takie kwestie, jak:

Kurs językowy

Wśród ogłoszeń o pracę operatora widlaka można wyróżnić takie, w których oferuje się płatny lub bezpłatny (na koszt firmy) kurs języka obcego, który będzie na miejscu potrzebny. Czasem takie kursy zaczynają się już w Polsce, dają podstawy umożliwiające komunikację za granicą. Warto więc dowiedzieć się, czy pracodawca zainteresowany jest przeszkoleniem swoich przyszłych pracowników. Jeśli tak, to jest to oferta, którą naprawdę należy poważnie przemyśleć.

Ubezpieczenie

Musimy mieć pewność, że pracodawca zapewnia nam nie tylko zakwaterowanie (informacja o tym powinna znajdować się w ogłoszeniu), ale również ubezpieczenie. Praca operatora to zawód o wysokim poziomie ryzyka. Dowiedz się wszystkiego, zanim podejmiesz decyzję i wyjedziesz za granicę. Ze swojej strony, jako firma Centrum Szkoleń życzymy Ci wiele powodzenia i znalezienia pracy – czy to w kraju, czy za granicą. Wszak nie ważne jest to, gdzie się pracuje, ale z kim i czy jest się z tego zadowolonym. Dziękujemy za zapoznanie się z całym – dość długim – artykułem. Zapraszamy za tydzień po kolejną porcję świeżych informacji ze świata urządzeń transportu bliskiego.