• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Praca w zawodzie operatora maszyn czyszczących

W styczniu 2015 roku w ewidencji zawodów został zaksięgowany nowy zawód: operator maszyn czyszczących. Mogłoby się wydawać, że praca osoby sprzątającej nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym, to jednak błędne przekonanie, które króluje w naszym kraju, a z którym należy zacząć walczyć. Właśnie dlatego w Centrum Szkoleń postanowiliśmy przygotować nowy kurs na operatora maszyn i urządzeń czyszczących.

Operator maszyn czyszczących - zawód jak każdy inny

Operator maszyn czyszczących

Przede wszystkim trzeba raz na zawsze zapomnieć o dzieleniu zawodów na bardziej i mniej wartościowe. Taka jest mentalność wielu ludzi – jak ktoś sprząta, to znaczy, że do innego rodzaju pracy się nie nadaje. To błędne myślenie sprawia, że umiejętności wymagane w przypadku operatora spychane są na boczny tor – niekoniecznie sprawiedliwie. Czym zajmuje się operator urządzeń czyszczących?

Musi mieć rozległą wiedzę na temat wszystkich rodzajów substancji i środków chemicznych, z którymi pracuje. Wykonuje prace niebezpieczne dla zdrowia, powinien więc wiedzieć, w jaki sposób wykonywać pracę w warunkach szczególnej ostrożności.

Operator jest odpowiedzialny za stan maszyn czyszczących, ich konserwację i ewentualne wykonywanie napraw lub zgłaszanie problemu do producenta urządzeń. Doskonale rozpoznaje rodzaj materiału, z którym ma do czynienia i wie, które urządzenie i jaka substancja (oraz w jakim stężeniu i temperaturze) w nim zastosowana dokładnie doczyści sprzątaną powierzchnię.

Podsumowując tę część, operator maszyn czyszczących musi znać:

  • substancje chemiczne przeznaczone do czyszczenia
  • wszystkie rodzaje urządzeń
  • odpowiednie stężenia roztworów
  • odpowiednią dla urządzenia temperaturę
  • zasady konserwacji urządzeń czyszczących.
Operator maszyn czyszczących

Wszystkie te zagadnienia realizowane są podczasu kursu na operatora maszyn i urządzeń czyszcząych w Centrum Szkoleń.

W swojej pracy operator powinien korzystać także z tzw. koła Sinnera. Pokazuje ono, że właściwe wykonanie zadania zależy od kilku czynników:

  • działanie mechaniczne (M) – opisuje wpływ siły tarcia na zabrudzoną powierzchnię,
  • działanie chemiczne (Ch) – pokazuje, jaka jest optymalna temperatura roztworu,
  • temperatura (T) – wyższa temperatura powoduje szybsze reakcje,
  • czas (t) – od nałożenia środka chemicznego do zebrania go z powierzchni sprzątanej.

Z tymi i innymi istotnymi elementami zawodu operatora maszyn i urządzeń czyszczących spotkasz się podczas naszego kursu w Centrum Szkoleń, który profesjonalnie i kompleksowo przygotuje Cię do pracy.