Mini-słowniczek UTB: część 4.
Są takie urządzenia transportu bliskiego, które bardzo często pojawiają się w naszym codziennym życiu, z niektórych nawet bardzo często korzystamy. Są to windy, profesjonalniej zwane dźwigami. W dzisiejszym odcinku Mini-słowniczka skupimy się na kilku najważniejszych pojęciach dotyczących tychże właśnie urządzeń. Może to być szczególnie ciekawe, zwłaszcza dlatego, że wchodzimy z nimi w interakcję w wielu miejscach: w domu, w pracy, w różnego rodzaju urzędach, a nawet piętrowych sklepach. Oprócz wind omówimy również zagadnienia związane z żurawiami przeładunkowymi, czyli popularnymi dźwigami, które spotykamy na placu budowy. Zapraszamy do lektury kolejnych kart naszego wyjątkowego Słowniczka.W naszej firmie Centrum Szkoleń prowadzimy również kursy na dźwigi i windy. Można dzięki temu stać się operatorem takiego urządzenia, zapoznać się z jego budową oraz nauczyć podstawowych sposobów dozoru urządzenia. Dźwigi i windy to urządzenia, które są oczywiście pod opieką Urzędu Dozoru Technicznego i na które wydajemy uprawnienia po odbyciu odpowiednich szkoleń ( www.centrumszkolen.net/kursy-na-dzwigi-i-windy/ ). Zaczniemy od bardzo podstawowego pojęcia, jakim jest budowa windy.

- kabiny
- szybu dźwigowego
- maszynowni
- prowadnicy
- zespołu napędowego
- przeciwwagi
- ramy kabinowej
- sterowania
- siłownika
- osobowe
- szpitalne
- samochodowe
- towarowo-osobowe
- towarowe
Żuraw wieżowy – urządzenie popularnie zwane dźwigiem. Jest to najwyższe UTB, które może osiągać wysokość podnoszenia nawet do 100 m. Najczęściej występującą grupą żurawi są żurawie przeładunkowe służące coraz częściej w samochodach dostawczych oraz przy pojazdach ciężarowych wyposażonych w platformy przeładunkowe.

Rodzaje wysięgników – w zależności od rodzaju i masy własnej ładunków transportowanych przez pojazd żurawie przeładunkowe są wyposażone w różnego rodzaju wysięgniki:
- proste, jednoramienne o konstrukcji teleskopowej
- przegubowe, złożone z dwóch ramion: ramienia głównego i ramienia teleskopowego
- przegubowe, złożone z trzech ramion, z których najczęściej dwa mają konstrukcję teleskopową.