• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Mini-słowniczek UTB: część 3.

Dla tych, którzy spragnieni są wiedzy z zakresu UDT mamy nową porcję "słówek". Cieszymy się, że nasz Mini-słowniczek przypadl Wam do gustu. Tworzymy go właśnie dla was. Jego celem niezmiennie jest prezentowanie nowych treści, interesujących i nowych definicji pojęć z zakresu obsługi urządzeń transpotu bliskiego. Dziś skupimy się na poznawaniu szczegółowych zagadnień dotyczących pracy suwnic. Zapraszamy do lektury kolejnej części Słowniczka.

Mini-słowniczek UTB część 3 Często w Sieci spotyka się bardzo okrojone wiadomości, napisane tylko po to, żeby zapełnić daną stronę tekstem. Przypominamy, że naszą misją jest udostępnianie Wam wiarygodnych treści, dlatego podczas redagowania artykułów zaglądamy do specjalistycznych podręczników.

W dzisiejszym wpisie omówimy następujące zagadnienia: budowa suwnic, rodzaj suwnic, grupa natężenia pracy, ładunek nominalny, klasa wykorzystania dźwignicy. W tym tygodniu skupiamy uwagę na suwnicach i zapraszamy na kursy przygotowujące do ich obsługi.

  1. Budowa suwnic – suwnica jest kolejnym omawianym przez nas urządzeniem transportu bliskiego. Przeznaczon jest do podnoszenia/ opuszczania i przenoszenia określonego ciężaru i wielkości ładunków. Zbudowana jest z następujących elementów: konstrukcji nośnej, wózka, mechanizmu jazdy suwnicy, mechanizmu jazdy wózka, mechanizmu podnoszenia, kabiny, aparatury i instalacji elektrycznej, przyrządów sterowniczych oraz urządzeń zabezpieczających. W naszej firmie można zyskać uprawnienia do obsługi suwnic kategorii (patrz hasło Kategoria w I części Mini-słowniczka) IS i IIS.

  1. Rodzaj suwnic – suwnice (tak samo, jak inne urządzenia transportu bliskiego) można dzielić według różnych kryteriów. Zastosujemy tu kilka podziałów, aby dać Wam ogólny ogląd na ten sprzęt. Suwnice dzielimy więc:

    • ze względu na sterowanie: z poziomu roboczego, zdalnie, z kabiny.

    • ze względu na rodzaj napędu: ręczny, elektryczny, hydrauliczny, pneumatyczny, mieszany.

    • ze względu na budowę konstrukcji nośnej: mostowe, bramowe, półbramowe, podwieszane.

    • ze względu na przeznaczenie: hakowe ogólnego przeznaczenia, specjalne (lejnicze – do transportu płynnych metali i żużli, czerpakowe – do transportu materiałów sypkich, magnesowe – do transportu metali przy pomocy chwytaka elektromagnetycznego, wsadowe – do załadunku wsadu do pieców hutniczych, striperowe – do transportu wlewnic, kuzienne – do transportu elementów do obróbki plastycznej).

  1. Grupa natężenia pracy jest to bardzo ważne oznaczenie pozwalające rozpoznać, przez jaki czas optymalnie powinna pracować suwnica. Grupa natężenia pracy to parametr, który zależy od klasy wykorzystania i klasy obciążenia. Klasa wykorzystania zależna jest od ilości cykli pracy w jednostce czasu.

  1. Ładunek nominalny – jest to ustalony przez producenta urządzenia maksymalny ciężar podnoszonego ładunku. Warto pamiętać, że może on być być podniesiony tylko na określona wysokość oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa pracy.

  1. Klasa wykorzystania dźwignicy – Obecnie operuje się oznaczeniami U0-U9, gdzie najmniejszy wskazuje na najbardziej nieregularny i rzadki sposób pracy z maszyną, a największy informuje o możliwości intensywnego eksploatowania urządzenia. Klasa wykorzystania pokazuje, z jaką częstotliwością można pracować z danym urządzeniem transportu bliskiego.

Mini-słowniczek UTB część 3

Na dzisiaj kończymy nasz odcinek Mini-słowniczka. Mamy nadzieję, że wiedza, którą Wam przekazujemy jest interesująca i pouczająca. Przy tej okazji zapraszamy na kursy obsługi suwnic, które oferujemy w Centrum Szkoleń. Zapraszamy do regularnego zapoznawania się z treściami publikowanymi na naszym blogu. Życzymy miłego tygodnia!