• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Mini-słowniczek UTB: część 1.

Jako firma szkoleniowa o wysokim standardzie prowadzimy kursy, na które przychodzą różni ludzie. Tacy, którzy mieli już doświadczenie z jakimiś urządzeniami transportu bliskiego i tacy, którzy pierwszy raz podchodzą do wózka widłowego lub pierwszy raz w życiu widzą na własne oczy żurawie HDS. Aby oswoić nieco lęk przed spotkaniem z takim sprzętem warto dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej.

Zaczynamy więc publikować wpisy pod wspólną nazwa Mini-słowniczek UTB. Z treści naszych wpisów będziecie mogli się więcej dowiedzieć na temat podstawowych zagadnień z naszej branży. Komu może się przydać taki słowniczek? Osobom zastanawiającym się nad zdobyciem uprawnień naszym dawnym, obecnym i przyszłym kursantom każdemu, kto w Sieci szuka wartościowych informacji o UTB. Nie traćmy więc czasu i zaczynajmy. Oto 5 pierwszych pojęć, bez których nie można zostać operatorem naszych urządzeń:



1. Urząd Dozoru Technicznego

– nie można nie wiedzieć, czym zajmuje się tak ważna instytucja jak UDT. Każdy kandydat na operatora wózka widłowego czy innego urządzenia zobowiązany jest do dokładnego zapoznania się ze standardami urzędowymi. Służą one zapobieganiu wypadkom podczas pracy z niebezpiecznymi maszynami, jakimi zdecydowanie są wózki widłowe i żurawie HDS.

2. Kategorie uprawnień

– każde urządzenie, do którego obsługi można u nas uzyskać uprawnienia posiada określoną kategorię. Dana sygnatura informuje, czy urządzenie można obsługiwać z poziomu kabiny czy poziomu roboczego. Przykładowo: udzielamy uprawnień na wózki widłowe IWJO, IIWJO i IIIWJO, co oznacza kolejno: IWJO – specjalizowane, z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem; IIWJO – wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych; IIIWJO – wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane.

3. Urządzenia transportu bliskiego

  – każdy, kto chce zdobyć uprawnienia w Centrum Szkoleń musi wpierw zdecydować się, jakiego rodzaju urządzenie chciałby potrafić obsługiwać. Urządzeniami transportu bliskiego nazywamy maszyny, które ułatwiają przenoszenie ładunków na terenie budowy, w magazynie lub stoczni, czyli na stosunkowo małym obszarze. Wśród UTB wyróżnia się: wózki widłowe, ładowarki teleskopowe, żurawie samojezdne, żurawie HDS, podnośniki koszowe, suwnice.

4. BHP

– zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Praktycznie każdy spotkał się z tym skrótem. Co on jednak oznacza konkretnie dla operatora? Przede wszystkim reguły konserwacji urządzeń, które są pod jego opieką, regularne zgłaszanie się na przegląd i wprowadzanie modernizacji tylko przez wykwalifikowany personel UDT. W tym zawodzie zasady BHP są niezwykle ważne i niekiedy mogą naprawdę decydować o zdrowiu czy życiu operatora lub osób znajdujących się w pobliżu obsługiwanego przez niego sprzętu.

5. Legitymacja UDT

– dokument, który wydaje Urząd po uprzednim przeprowadzeniu egzaminu i jego pozytywnym zakończeniu. Daje ona bezterminowe uprawnienia do pracy z określonym urządzeniem. Dokumenty wydawane przez naszą firmę honorowane są również za granicą i pozwalają na zdobycie pracy na terenie całej Unii Europejskiej.

Dziękujemy Wam serdecznie za poświęcenie nam uwagi i zapoznanie się z pierwszą częścią Mini-słowniczka UTB. Zapraszamy również do regularnego odwiedzania naszego bloga i zapoznawania się z następnymi definicjami niezbędnymi w pracy każdego operatora.