• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Poradnik dla osób chcących perfekcyjnie ukończyć szkolenie UDT

Poradnik UDT

To może się wydać absurdalne i śmiesznie banalne, ale na podstawie niektórych wieści i zdarzeń na halach czy w zakładach pracy, które do nas docierają, zauważamy potrzebę mówienia o takich prostych sprawach: jak z pozytywnym wynikiem ukończyć szkolenie na wózki widłowe? Podamy dzisiaj kilka najważniejszych i najbardziej podstawowych wskazówek dotyczących naszych szkoleń.


1. Uważnie słuchać wskazówek instruktora nauki jazdy na wózku widłowym

Nauka jazdy na wózku widłowym nie jest trudna, ale nie należy do czynności najprostszych i dlatego trzeba maksymalnie się skupić podczas wykonywania ćwiczeń na szkoleniu. Najlepszym ku temu środkiem jest słuchanie wskazówek instruktora, który przeprowadza zajęcia.

2. Ze zrozumieniem wysłuchać wykładów i części teoretycznej szkolenia UDT

Wykłady są po to, by przybliżyć kursantom najważniejsze, wybrane zagadnienia z zakresu osbługi danego urządzenia transportu bliskiego, na przykład wózków jezdniowych, podestów ruchomych czy suwnic. Podczas tych zajęć zapoznajemy Was również z ogólną wiedzą na temat Urzędu Dozoru Technicznego i przepisów obowiązujących w zawodzie operatora urządzeń technicznych (czym jest UDT, co to jest DTR, księga rewizyjna, dziennik konserwacji itd).

3. Korzystać z otrzymanych materiałów szkoleniowych i na ich podstawie się przygotować

Logo UDT

Do każdego szkolenia w naszej firmie przygotowane są specjalne materiały dydaktyczne. Wszyscy kursanci otrzymują je i na ich podstawie śmiało mogą przygotowywać się do egzaminu teoretycznego z danego zakresu. Zeszyty, które Wam przekazujemy, nie są obszerne, zawierają właśnie skondensowaną wiedzę ze szkolenia. Zawsze polecamy przejrzenie ich i nauczenie się wszystkich zawartych tam treści.

4. Zapoznać się z literaturą fachową z zakresu wózków jezdniowych

W zeszłym tygodniu prezentowaliśmy artykuł na temat najważniejszych pozycji książkowych z zakresu różnych urządzeń transportu bliskiego, w tym również podręczniki do obsługi wózków widłowych . Każdemu, kto chce mieć pewność, że zda egzamin UDT, zalecamy zajrzenie do nich i przypomnienie sobie zagadnień z zajęć teoretycznych, rozszrzenie wiedzy z wręczonego przez jednego z naszych instruktorów zeszytu. Przedstawione książki zawierają uporządkowaną wiedzę i napisane są w przystępny sposób.

5. Nauczyć się rozpoznawać urządzenia w danej kategorii i wiedzieć, z jakiego zakresu zdaje się egzamin (!)

Może się to komuś wydać śmieszne, ale przysięgamy, że byliśmy (i niestety nadal bywamy) świadkami tego, że ktoś nie wie, jak się fachowo nazywa urządzenie, z obsługi, którego zdaje egzamin. A jakieś minimum teorii (chociaż minimum) musi posiadać każdy, kto chce zostać operatorem wózków jezdniowych. Zazwyczaj wymaganymi na egzaminie zagadnieniami są:

Żuraw HDS
  • budowa urządzenia transportu bliskiego, którego dotyczy pytanie,
  • czynności, które należy wykonać przed przystąpieniem do pracy, w jej trakcie oraz po zakończeniu pracy ze sprzętem,
  • elementy zabezpieczające, ich rozmieszczenie i rola w urządzeniu,
  • pytania o sprawy dotyczące Urzędu Dozoru Technicznego, legitymacji dozorowej, księgi rewizyjnej, Dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) oraz innych dokumentów,
  • najważniejsze normy PN, które obowiązują przy danym urządzeniu.

Druga, bardzo istotna sprawa, dotyczy kategorii urządzenia, z którego zdajemy egzamin. Jest to jedna z najbardziej podstawowych informacji, które musi posiadać każdy kursant. Jeśli nie wiemy, jak nazywają się maszyny, nie umiemy ich rozpoznawać i rozróżniać, to jesteśmy przegrani już na samym początku. Dla przypomnienia: urządzenia transportu bliskiego podzielone są na kategorie:

  • wózki widłowe, wózki jezdniowe: 3wjo, 2wjo, 1wjo (ładowarki teleskopowe)
  • podesty ruchome: 1p i 2p
  • żurawie: 1ż i 2ż
  • suwnice: 1s i 2s
  • dźwigi i windy: 1d i 2d

W każdej z kategorii umieszczone są poszczególne rodzaje maszyn. Dla przykładu kategoria żurawie IIŻ zawiera kurs na żurawie samojezdne, żurawie przejezdne, żurawie stacjonarne i żurawie przeładunkowe (HDS), natomiast kategoria IŻ: żurawie szynowe i żurawie wieżowe.

Może się wydawać, że te porady są bardzo proste, ale widząc zapotrzebowanie naszych kursantów na tego rodzaju informacje, postanowiliśmy taki właśnie materiał przygotować. Mamy nadzieję, że artykuł ten okaże się pomocny. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszego bloga oraz strony na fb: https://www.facebook.com/Centrumszkolen.eu