• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Jak efektywnie szukać pracy: skuteczne szukanie pracy, pisanie CV rozmowa kwalifikacyjna.

Czasem jednym z celów w następnym roku kalendarzowym jest znalezienie pracy. Może jesteś osobą, która postanowiła sobie, że w najbliższym czasie zdobędziesz jakąś posadę, będzie robił coś nowego, zarabiał jakieś pieniądze.

Rozmowa kwalifikacyjna

Moment. W poprzednim zdaniu roi się od błędów – nie ortograficznych, ale koncepcyjnych. Po pierwsze: nie w najbliższym czasie – musisz wyznaczyć sobie czas, po którym zweryfikujesz, co udało Ci się osiągnąć. Po drugie – nie jakąś posadę, bo, jakie życzenie, takie jego spełnienie (a ty przecież nie szukasz "jakiejś" pracy). Szukanie pracy zaczyna się w Twojej głowie (jakkolwiek by to psychologicznie nie zabrzmiało), nie chcesz robić "czegoś", tylko wykonywać konkretne zadania. No i najważniejsze – nie chcesz zarabiać "jakichś" pieniędzy. To wszystko wydaje się tylko drobnymi różnicami, ale prawda jest taka, że od nich zaczyna się cała reszta. Zmieńmy więc swoje postrzeganie kwestii szukania pracy. To pierwszy krok do znalezienia tego, czego naprawdę chcemy.

Nie wartościujemy zawodów

Trzeba również dodać, że w naszym artykule nie wartościujemy żadnych zawodów – nie staramy się Ciebie przekonać, że stanowisko kierownicze jest tym, do czego powinieneś dążyć, bo tylko wtedy będziesz czuć się spełniony. Chodzi nam o sam mechanizm efektywnego szukania pracy, a nie o rodzaj pracy. Jeśli uważasz, że będziesz czuć się spełniony na stanowisku stróża – nie umniejszając takiej pracy – to dobrze i chcemy, byś dążył do zrealizowania swojego celu. A jeśli chciałbyś zostać operatorem wózków widłowych, to wiesz, że również znajdujesz się we właściwym miejscu a taki kurs zrobisz u nas w http://www.centrumszkolen.eu/ ;)

1. Nastaw swoje myślenie na cel

Twoim celem jest znalezienie lub zmiana pracy. Jeśli zaangażujesz swoje myślenie, by postrzegać to nie jako problem, ale cel, zaczniesz do sprawy podchodzić o wiele bardziej pogodnie. Niektórym może się wydawać, że takie "bzdety" nie mają znaczenia – ale przecież oczywiste jest, że jeśli z góry zakładamy, że coś nam się nie uda, to na pewno nam się to nie uda, bo nie będzie w nas motywacji i chęci do działania. Zanim zaczniesz więc szukać pracy na poważnie – nastaw się na sukces w tej dziedzinie – gwarantujemy, że z takim podejściem dostrzeżesz więcej ciekawych ofert.

CV

2. Napisz dobre CV

W dzisiejszych czasach podstawą do pojawienia się na rynku pracy jest posiadanie dobrze napisanego CV. Ale co kryje się pod określeniem "dobrze napisane CV"? Nie będziemy tego tematu rozbierać na części pierwsze, ponieważ w Internecie można znaleźć szereg artykułów i porad. Przedstawimy tylko to, co naszym zdaniem wydaje się najważniejsze:

  • Dobre CV napisane jest w obsługiwanym przez wszystkie komputery formacie (proponujemy .doc, .pdf lub w ostateczności .docx, choć nie każda wersja pakietu biurowego jest w stanie go odczytać).
  • Dobre CV wygląda estetycznie i czytelnie.
  • Dobre CV zawiera najważniejsze informacje (koniecznie podaj kontakt do siebie!), możesz pominąć opowieści o swoich zainteresowaniach. Najbardziej dostrzegane są te minimalistyczne – ponieważ najbardziej przyciągają uwagę i nie męczą wzroku.
  • Dobre CV nie może zawierać błędów językowych ani literówek.

3. Rozdawaj swoje CV w każdym miejscu, w którym możesz być potrzebny

Możesz się z tego śmiać, ale takie poszukiwanie na wszystkich możliwych frontach naprawdę przynosi rezultaty. Jeśli twoi znajomi będą świadomi tego, że intensywnie szukasz pracy, to na pewno będą mieć bardziej otwarte uszy na to, co się na ten temat mówi w ich środowisku. Ale musisz im uświadomić, że nastawiony jesteś na cel. Nakierowany jesteś na konkretny zawód? Odwiedź poszczególnych pracodawców lub pośrednictwa pracy, by zostawić kontakt do siebie i jak najlepiej się zaprezentować. Rejestruj się na portalach internetowych gromadzących ogłoszenia o pracę, możesz też kupić gazety codzienne, w których są specjalne działy dla poszukujących pracy.

4. Nie ograniczaj się do wysłania CV e-mailem. Odwiedź swojego potencjalnego pracodawcę.

Ta strategia jest mi osobiście dobrze znana i w ten sposób właśnie znalazłem kiedyś pracę. Ograniczanie się do wysłania mejla powoduje, że pracodawca albo go odczyta, albo nie (może się okazać, że przypadkiem dostał się do folderu Spam i nikt go nigdy nie otworzy). Jeśli masz możliwość dojechania do swojego potencjalnego pracodawcy, to zrób to, a okażesz w ten sposób zainteresowanie i silną chęć otrzymania pracy.

5. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Dostarczenie CV to tak naprawdę dopiero początek drogi, jest przepustką do spotkania się z pracodawcą w cztery oczy. Podczas takiego spotkania należy się odpowiednio zaprezentować. Dlatego warto się do tego przygotować. Jak? Jest kilka standardowych pytań, które zadaje się podczas takich spotkań. Oto najpopularniejsze

  • Proszę wymienić trzy swoje najmocniejsze strony i trzy najsłabsze.
  • Czy wie Pan/ Pani, czym zajmuje się nasza firma?
  • Jakie doświadczenie w danej branży Pan/ Pani posiada?
  • Dlaczego właśnie to Pan/ Pani powinien/ powinna otrzymać tę pracę?
  • Proszę wymienić swoje cechy charakteru, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na działanie naszej firmy.
Rozmowa o pracę

To są pytania, które najczęściej pojawiają się podczas rozmowy o pracę. Warto się do nich przygotować, by potem nie wymyślać odpowiedzi na poczekaniu. To również ma znaczenie podczas spotkania, ponieważ pokazuje nasze zaangażowanie i znajomość samego siebie, swoich cech charakteru, pewność siebie. Szacunek do pracodawcy wymaga, by sprawdzić, czym dokładniej zajmuje się firma, w której chciałbyś podjąć pracę.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik okaże się dla Was naprawdę pomocny w poszukiwaniu pracy. Zachęcamy do skorzystania z porad i oczywiście zapraszamy na nasze szkolenia z obsługi urządzeń transportu bliskiego (w tym wózków widłowych). Statystyki, które prowadzimy od lat, pokazują, że ponad 90% osób, które dzięki nam zyskały uprawnienia, otrzymały pracę w zawodzie.