• Centrum Szkoleń

Zapraszamy do zapoznania się z naszym parkiem maszyn

Dla naszych kursantów oddajemy 15 wózków widłowych wszystkich typów.

Wózek czy ładowarka teleskopowa

5 powodów, dla których warto wybrać ładowarki teleskopowe

Dzisiaj skoncentrujemy się na urządzeniach, o których wspominamy dość rzadko, a które na pewno są warte uwagi – wielu kursantów, stając przed wyborem opcji na wózki widłowe i ładowarki teleskopowe, zadaje pytanie, jaka jest różnica i co bardziej się opłaca. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co się opłaca, a co nie, bo każdy ma zapotrzebowanie na inne umiejętności i urządzenia. Ogólnie zawsze powtarzamy, że bardziej opłaca się zrobienie kursu na ładowarki teleskopowe, ponieważ dają one większe, niż wózki widłowe, możliwości. Ale nie zawsze kursant widzi konieczność posiadania tych dodatkowych uprawnień – jeśli wie, że będzie obsługiwał tylko wózki jezdniowe, to nie ma potrzeby, by wybierał tę drugą (i droższą) opcję. Tym, którzy jednak są zainteresowani kursem na ładowarkę teleskopową, zalecamy przeczytanie tego tekstu. Zapraszamy do lektury i podjęcia decyzji – który kurs jest waszym zdaniem lepszyt, bardziej atrakcyjny czy też przydatny.

1. Uniwersalność ładowarek teleskopowych

Często jest tak, że maszyny rolnicze, budowlane czy komunalne mają ograniczone możliwości – głównie dlatego, że nie pozwalają na łączenie kilku funkcji jednocześnie w urządzeniu. Okazuje się więc, że trzeba mieć uprawnienia na kilka różnych maszyn: wózki jezdniowe, podnośniki koszowe, ciągniki rolnicze i inne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się zastąpienie ich wszystkich jednym, uniwersalnym urządzeniem, które będzie kumulowało w sobie możliwości wyżej wymienionych. Dzięki ładowarkom teleskopowym jest to możliwe. Wielozadaniowe maszyny, pozwalające na zmianę osprzętu, w zależności od zapotrzebowania.

Ładowarki teleskopowe są maszynami roboczymi, które oprócz zastosowań w rolnictwie, doskonale sprawdzają się w przemyśle budowlanym, drzewnym oraz przy codziennych pracach – również podnoszeniu osób (czynności wykonywane przez podesty ruchome). Ładowarki stosowane są również w portach morskich do załadunku i rozładunku kontenerów (mogą więc zastępować wózki jezdniowe podnośnikowe). Najczęściej wybieranym osprzętem dodatkowym są:

  • widły do palet,
  • łyżki ładowarkowe,
  • chwytaki do bel,
  • kosiarki do trawy,
  • zamiatarki,
  • platfomy robocze
  • pługi,
  • agregaty uprawowe,
  • siewniki i inne osprzęty do zadań rolniczych.

2. Ładowarki teleskopowe a wózki widłowe za granicą

Ładowarka teleskopowa

Zapytałem kiedyś operatora wózków widłowych z wieloletnim doświadczeniem, na jakie urządzenia lepiej robić uprawnienia, jeśli chce się pracować za granicą. I on, ku mojemu zdziwieniu, odpowiedział, że na ładowarki teleskopowe, czyli wózki jezdniowe 1wjo. Wydawało mi się, że właśnie wózki 2wjo są najbardziej popularne w innych krajach. Powiedział jednak, że pracodawcy coraz częściej rezygnują z wózków na rzecz ładowarek, ponieważ pozwalają one na większą elastyczność pracy i działań. Dlatego, jeśli zamierzasz wybrać się do pracy w Anglii, Niemczech czy Norwegii, najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu na ładowarki teleskopowe, bowiem zyskują one przewagę nad standardowymi wózkami, zaś uprawnienia 2wjo nie są wystarczające do pracy na nich.

3. Duża zwrotność ładowarek teleskopowych przegubowych

Ogromnym plusem ładowarek jest ich budowa, pozwalająca na dużą zwrotność. Nie każde urządzenie posiada odpowiednie podwozie i nadwozie (ale w Centrum Szkoleń z marszu robimy uprawnienia na wszystkie rodzaje i typy ładowarek), jednak często pracuje się właśnie na obrotowych. Jakie są ich zalety?

Jeśli mamy do czynienia z przegubową ładowarką teleskopową, to składa się ona z dwóch członów połączonych przegubem. Dwa siłowniki hydrauliczne, wbudowane między członami podwozia, pozwalają na uzyskanie skrętu w obie strony. Zapewnia to dużą zwrotność i, co równie ważne, niewielki promień skrętu. W niektórych maszynach istnieje możliwość pochylenia kabiny do góry i do dołu – zapewnia to lepszą widoczność ładunku, który podnosimy (czasem na znaczną wysokość).

4. Wielość rodzajów ładowarek teleskopowych

Jak już zostało wspomniane, ładowarki dzielą się m.in. na obrotowe. Pora przedstawić pełen ich podział – pokazuje to, jak wiele zadań można przy ich pomocy wykonać. Istnieją trzy główne podziały:

Podział ze względu na konstrukcję:

  • podwozia: kołowe sztywno ramowe (ze stabilizatorami); kołowe przegubowe,
  • nadwozia: nieobrotowe; obrotowe. Ten parametr oznacza, że nadwozie ma możliwość częściowego lub pełnego obrotu względem podwozia lub nie).
  • Podział ze względu na rodzaj napędu zespołu jazdy:
  • z hydrostatyczno-mechanicznym napędem zespołu jazdy,
  • z hydrokinetyczno-mechanicznym napędem zespołu jazdy.

Podział ze względu na sposoby zmiany kierunku jazdy:

  • kierowanie wszystkimi czterema kołami,
  • kierowanie tylko przednimi kołami,
  • kierowanie za pomocą tzw. "ruchu kraba" (umożliwia jazdę maszyną na ukos).

5. Parametry techniczne ładowarek teleskopowych

Ostatnim, ale jakże ważnym powodem, dla którego warto zrobić kurs na ładowarkę teleskopową, są jej wielkości znamionowe, czyli parametry techniczne:

  • udźwig: nawet do 45 ton
  • wysokość podnoszenia: do 36 metrów
  • kąt obrotu: pełen obrót (360o).
Ładowarka teleskopowa obrotowa

Inne parametry techniczne, występujące przy ładowarkach to: długość wysięgnika [m], wysięg [m], prędkość ruchów roboczych [m/min, m/s], prędkość podnoszenia [m/min, m/s], prędkość pochylenia wysięgnika [m/s], prędkość jazdy [km/h], prędkość teleskopowania wysięgnika [m/s], zdolność pokonywania wzniesień [%], siła uciągu [N] i inne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże wam dokonać właściwego wyboru. Pamiętajcie, że nie sugerujemy Wam w nim, że ładowarki teleskopowe są lepsze od wózków widłowych. W niektórych sytucjach (np. na halach magazynowych) najlepiej odnajdują się wózki widłowe i jako takie są doskonałe. W innych zaś wypadkach zależy to już od naszego zapotrzebowania. Zapraszamy do rozważenia wszystkich powyższych informacji i podjęcia decyzji, czy w określonym przypadku lepiej jest zrobić kurs na wózki jezdniowe czy na ładowarki teleskopowe.